Fakty i mity

1. W jakich sytuacjach mogę zastosować antykoncepcję awaryjną?

Z antykoncepcji awaryjnej można skorzystać tylko wtedy, gdy podczas stosunku nie została zastosowana żadna metoda zapobiegania ciąży.

Antykoncepcję awaryjną można zastosować w różnych sytuacjach, jeśli w wyniku współżycia pojawia się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Przykładem jest pęknięcie prezerwatywy, wytrysk nasienia na zewnętrzne narządy płciowe kobiety czy istotny błąd podczas stosowania regularnej antykoncepcji hormonalnej.  

2. Ile mam czasu na zastosowanie antykoncepcji awaryjnej?

Antykoncepcję awaryjną można zastosować najpóźniej następnego dnia po niezabezpieczonym stosunku.

W zależności od produktu doustną antykoncepcję awaryjną można zastosować do 72 godzin lub do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Można ją zażyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, niezależnie od pory dnia czy spożywanego posiłku.

3. Czy antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna?

Antykoncepcja awaryjna jest szkodliwa dla zdrowia.

Po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej – tak jak w przypadku każdego leku – działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić. Wszystkie zaobserwowane skutki uboczne są opisane w ulotce dla pacjenta, co jednak nie oznacza, że każdy z nich na pewno się pojawi. Możliwe, że nie będzie żadnych negatywnych reakcji organizmu po przyjęciu tabletki awaryjnej. Nie świadczy to o braku działania leku.

4. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tabletki awaryjnej?

Tabletkę awaryjną mogą stosować wyłącznie kobiety bez problemów zdrowotnych.

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania tabletki awaryjnej jest uczulenie na substancję czynną lub pomocniczą leku. W innych, nielicznych przypadkach problemy ze zdrowiem mogą powodować, że doustna antykoncepcja awaryjna nie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Są to między innymi poważne choroby wątroby czy stosowanie leków, które mogą osłabiać działanie antykoncepcji awaryjnej. Doustna antykoncepcja awaryjna może być także mniej skuteczna u kobiet z wysoką masą ciała lub wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI).

5. Czy antykoncepcja awaryjna przerywa ciążę?

Antykoncepcja awaryjna ma działanie poronne.

Antykoncepcja awaryjna nie działa poronnie i nie przerywa już istniejącej ciąży. Jej skuteczność wynika z zablokowania lub opóźnienia owulacji (jajeczkowania). Bez komórki jajowej nie może dojść do zapłodnienia, implantacji (zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy) i ciąży.

6. Czy antykoncepcja awaryjna ma negatywny wpływ na płód?

Antykoncepcja awaryjna powoduje uszkodzenie płodu.

Antykoncepcja awaryjna nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Nie ma także dowodów, aby uszkadzała płód.

7. Jak często mogę stosować antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcję awaryjną można zastosować tylko raz w ciągu cyklu miesiączkowego.

Antykoncepcja awaryjna jest przeznaczona do zastosowania w wyjątkowych sytuacjach i nie zastępuje regularnej metody zapobiegania ciąży. Można jednak zastosować ją więcej niż raz w ciągu cyklu miesiączkowego, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

8. Czy po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej mogę mieć problemy z płodnością?

Antykoncepcja awaryjna powoduje poważne zaburzenia hormonalne.

Doustna antykoncepcja awaryjna nie powoduje poważnych i długotrwałych zaburzeń hormonalnych i nie wpływa na płodność w przyszłości. Jej działanie ogranicza się do cyklu miesiączkowego, w którym została zastosowana. W kolejnym wszystko powinno wrócić do normy.

9. Od czego zależy skuteczność antykoncepcji awaryjnej?

Antykoncepcja awaryjna zawsze zapobiega nieplanowanej ciąży.

Antykoncepcja awaryjna może pomóc Ci w uniknięciu nieplanowanej ciąży, ale nie jest skuteczna w 100%. Na 100 kobiet, które zastosują lek, w przybliżeniu 2 zajdą w ciążę. Jest to jednak wartość statystyczna, a ryzyko nieplanowanej ciąży w Twoim indywidualnym przypadku może być inne (mniejsze lub większe).

10. Czy po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej będę krwawić?

Tabletka awaryjna zapobiega ciąży poprzez wywoływanie krwawienia.

Działanie tabletki awaryjnej nie polega na wywoływaniu krwawienia. Po jej przyjęciu miesiączka zwykle występuje w spodziewanym terminie. Czasami jednak może pojawić się kilka dni wcześniej lub później.

11. Czy antykoncepcja awaryjna chroni mnie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Antykoncepcja awaryjna zabezpiecza przed wszelkim ryzykiem związanym z niezabezpieczonym stosunkiem.

Antykoncepcja awaryjna zmniejsza ryzyko nieplanowanej ciąży, ale nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

12. Jak długo antykoncepcja awaryjna chroni przed ciążą?

Po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej można współżyć bez zabezpieczenia do kolejnej miesiączki.

Antykoncepcja awaryjna nie chroni przed ciążą w przypadku kolejnych stosunków bez zabezpieczenia.Po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej owulacja, a więc moment największej płodności może wystąpić kilka dni później.

13. Czy mogę zastosować tabletkę awaryjną, jeśli karmię piersią?

Kobiety karmiące piersią nie mogą stosować tabletki awaryjnej.

Kobiety karmiące piersią mogą zastosować doustną antykoncepcję awaryjną pod warunkiem zachowania pewnych środków ostrożności.

14. Kiedy po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej powinnam pójść do ginekologa?

Po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej nigdy nie trzeba iść do lekarza.

Nie w każdym przypadku po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej konieczna jest wizyta u ginekologa. Warto jednak ją rozważyć, aby wykonać badania kontrolne i dobrać  regularną metodę planowania rodziny. Na wizytę umów się także wówczas, jeśli coś Cię niepokoi w związku z niezabezpieczonym stosunkiem lub przyjęciem tabletki awaryjnej.

15. Czy antykoncepcja awaryjna jest legalna?

Antykoncepcja awaryjna jest w Polsce nielegalna.

Antykoncepcja awaryjna jest w Polsce legalna – można kupić ją w aptece na podstawie recepty lekarskiej lub recepty farmaceutycznej – wystawionej przez farmaceutę. Chociaż dostępność antykoncepcji awaryjnej może się różnić w innych państwach, jest ona legalna i dostępna w wielu miejscach na całym świecie.
W licznych krajach można ją kupić bez recepty.